DOLAR 9,2885
EURO 10,7576
ALTIN 528,05
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
16°C
Sağanak Yağışlı
Sal 18°C
Çar 18°C
Per 17°C
Cum 19°C

Dünyanın ve Tarihin Farklı Köşelerinden Akıllara Durgunluk Veren 25 Sıradışı Ayin

Dünyanın her tarafında, gençlik yıllarını tamamlayıp yetişkinliğe adım atan kişiler için düzenlenen birbirinden ilginç törenler ve ayinler …

14.09.2021
12
A+
A-

Dünyanın her tarafında, gençlik yıllarını tamamlayıp yetişkinliğe adım atan kişiler için düzenlenen birbirinden ilginç törenler ve ayinler bulunuyor. Ergenliğini tamamlayan bireylere ‘toplumumuza hoşgeldin’ demek için düzenlenen ve aslında her kültürde ço…

Dünyanın her tarafında, gençlik yıllarını tamamlayıp yetişkinliğe adım atan kişiler için düzenlenen birbirinden ilginç törenler ve ayinler bulunuyor. Ergenliğini tamamlayan bireylere ‘toplumumuza hoşgeldin’ demek için düzenlenen ve aslında her kültürde çok ciddi farklılar gösteren törenler bulunmakta. Birçok kültürde ise, cinsel olgunluğa erişmek, yetişkinliğe adım atmak ile özdeşleştiriliyor. Bu galeride derlediğimiz ayinleri gördükten sonra, sanırım bunlar gibi bir toplumda yaşamadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz.

Kaynak: http://cavemancircus.com/2014/08/07/2…

1. Afrika’da yaşayan bir topluluk olan Fulalar’ın, yetişkinliğe adım atan ergenler için düzenlediği bir ‘kamçılama yarışması’ bulunuyor.

images.viralnova.com

Gerçek bir erkek olduğunu kanıtlamak isteyen Fulalı gençler, başka kabilelerden yaşıtlarıyla kamçılama yarışmasına katılıyor. Temel kural şu: Çocuklar hiçbir şekilde korku belirtisi göstermemeli. Yarışmanın sonunda kimin kazandığına, dövüşü izleyen kabile üyeleri karar veriyor.

2. Brezilya’da, Amazon ormanlarının derinliklerinde yaşayan Satere-Mawe kabilesinde, yetişkinliğe adım atmak isteyen her ergen, ısırığı oldukça acı verici olan karıncaların doldurulduğu eldivenleri giymek zorunda.

images.viralnova.com

Bir yetişkin olarak kabul edilmek isteyen her genç, içerisinde tehlikeli bir karınca türü bulunan bu eldivenleri giymek zorunda. Bu karıncaların ısırığı, böcek dünyasında bilinen en acı verici ısırıklardan bir tanesi. Acıya dayanması beklenen gençler, bu eldiveni 10 dakika boyunca çıkaramıyor.

3. Güney Afrika’da yaşayan Xhosa kabilesinde, yetişkinliğe geçişin tek yolu sünnet olmak.

images.viralnova.com

Gençler traş ediliyor ve dağlara götürülüyor. Bir cerrah onları sünnet etmek için gelene kadar, toplumdan uzak bir şekilde dağlarda kalıyorlar. Sünnetten sonra ise, vücutları tamamen iyileşmeden topluluğa geri dönemiyorlar.

4. Etiyopya’da bulunan Hamar kabilesinde, eğer bir kişi evlenmek istiyorsa, ineklerin üzerinde atlanılan ilginç bir törene katılmak zorunda.

images.viralnova.com

İlk olarak genç insan ailesinin gözleri önünde kırbaçlanıyor ve ardından dört kısırlaştırılmış ineğin üzerinden hızla koşuyor. Eğer başarılı olursa, kabilede kalmaya ve evlenmeye hak kazanıyor.

5. Fulalı kadınların yüzlerinde dövme olmak zorunda.

images.viralnova.com

Bu kabilede yaşayan genç kızlar, ancak ve ancak yüzlerine dövme yaptırdığı zaman bir yetişkin olarak kabul ediliyor ve evlenmelerine izin veriliyor.

6. Brezilya’da bulunan Matis kabilesinin genç erkekleri, görüş kabileyetlerini arttırmak için gözlerine döktükleri bir zehrin ardından ava çıkmak zorunda.

images.viralnova.com

Ava çıkmadan önce, bu gençler dövülüyor ve kırbaçlanıyor. Daha sonra, tahtatan yapılmış iğneler ile kendilerine zehir enjekte ediyorlar ki, bu işlem oldukça acı vericiymiş.

7. Kuzey Amerika’da yaşayan kızılderili Algonquin kabilesinin genç erkekleri, önce tenha bir yere götürülüyor, orada kefese konuluyor, ve ardından bu gençlere ‘wysoccan’ olarak bilinen çok güçlü bir uyuşturucu veriliyor.

images.viralnova.com

Bu ayinin amacı, erkekliğe adım atan kişilere, çocukluk yıllarını unutturmak. Eğer kişi bu anıları hala unutmamış ise, verilen uyuşturucunun dozu arttırılıyor.

8. Yetişkinliğe adım atan kadınların cinsel birleşme yaşamasını önlemek için, klitoris dudakları birbirine dikiliyor.

images.viralnova.com

Bu uygulama Afrika, Orta Doğu, ve Asya’nın bazı bölgelerinde gerçekleştiriliyor ve oldukça tehlikeli bir ayin olduğu biliniyor.

9. Nijerya’da yaşayan Okrika kabilesinin inancına göre, kabilede bulunan kadınlar, çocukluklarında su ruhları ile bir çeşit romantik ilişkiye sahip olmalı.

cdn.cavemancircus.com

Daha sonra, genç kızlıklarını tamamlayıp kadınlığa adım atacak olan bireyler, su ruhlarıyla olan ilişkilerini bitirmeli. Bu nedenle, kabileden bir erkek gelip onları kurtarana kadar, günlerce nehir suları içerisinde kalıp yaşam mücadelesi veriyorlar.

10. Bu ritüel bungee jumping yapmak gibi, ama kullanılan malzeme üzüm asması ve amaç, ölüm ile olabildiğince burun buruna gelmek.

i.imgur.com

Vanuatu topluluğunda yaşayan erkeklerin amacı, kafalarını zemine sürttürebilmek ve bunu yaparak hayatta kalabilmek.

11. Kenya ve Tanzanya’da yaşayan Maasai topluluğu, her 6-10 yılda bir savaşçılarını değiştiriyor.

images.viralnova.com

Yeni nesil savaşçı yetiştirmek için oldukça sistematik bir yol takip ediliyor. Gençler önce sünnet ediliyor ve ardından kampa alınıyor. Kamptan başarılı bir şekilde ayrılmak için, gençlerin bir aslan öldürmesi gerekiyor. Aslanların öldürülmesinden rahatsız olan ilgili ülke hükümetleri, geçtiğimiz günlerde bu uygulamaya daha fazla izin vermeyeceklerini açıkladı.

12. Bir erkek olarak kabul edilmek isteyen her Mandan genci, 4 gün boyunca hiç uyumadan oruç tutmak zorunda.

images.viralnova.com

4 günün ardından, gençlerin göğüslerine şiş saplanıyor ve gençler tavana asılıyorlar. Bu ritüel boyunca herkes gülümsemek zorunda ve ritüelin bitmesi için asılan kişinin bayılması gerekiyor. Son aşama olarak, kişinin serçe parmağı kesiliyor ve adak olarak Tanrılar’a bahşediliyor.

13. Avustralya kıtası yerlilerinden olan Mardudjara kabilesinde, eğer genç bir insan erkek olarak kabul edilmek istiyorsa, bir takım işkencelere maruz kalmak zorunda.

images.viralnova.com

İlk olarak gençler inzivaya çekiliyor, ve ardından yaşlı bir kabile üyesi göğüslerine oturuyor. Bu esnada, diğer bir kabile üyesi gençlerin sünnet derilerini kesiyor. Kesilen deriler gençlerin ağzına konuluyor ve hiç çiğnemeden yutmaları bekleniyor.

14. Matusa kabilesinin yetişkinleri, gençlerin ruhunda bulunan ve onların saflığını bozen kötü ruhları temizlemek adına oldukça ilginç bir ayin uyguluyor.

images.viralnova.com

Bu işlemin bir diğer amacı da, gençlerin gerçek bir savaşçı olmasına yardım etmek. Tahta kamışlar gençlerin boğazına yerleştiriliyor ve gençler kusana kadar orada bekletiliyor. Daha sonra, kamışlar gençlerin burun deliklerine sokuluyor ve gençlerin dilleri kesiliyor. Yeterli miktarda kan akıtıldıktan sonra, gençlerin ruhunun temizlendiğine inanılıyor.

15. Antik Yunan toplumunda, genç bir erkek ile yaşlı bir adamın homoseksüel ilişkisi herkesin gözü önünde onaylanıyordu.

images.viralnova.com

Bu ilişkinin onaylanması, genç adamın askeri kariyere hazır olduğunu da gösteriyordu.

16. Kenya’da yaşayan Okiek kabilesinin genç çocukları, önce sünnet ediliyor ve ardından yetişkinlerin giremediği bir alana götürülüyor.

images.viralnova.com

Bu alanda, genç insanlar kil kullanarak kendi resimlerini yapıyor ve mitolojik olarak oldukça ünlü olan bir yaratık tarafından lanetleniyor. Kabile köyüne geri dönen gençler, artık bir yetişkin olarak kabul ediliyor.

17. Sambian kabilesi oldukça ilginç bir ‘arındırma’ geleneğine sahip.

images.viralnova.com

7 yaşına gelen erkek çocuklar, annelerinden alınıyor ve yalnızca yetişkin erkeklerin bulunduğu bir barakaya yerleştiriliyor. Bu çocuklar 10 yaşına geldiklerinde ise, burunları kanatılıyor, kusmaya ve sperm içmeye zorlanıyorlar. Böylece ruhlarındaki kötülüklerin temizlendiğine ve yetişkinliğe hazır olduklarına inanılıyor.

18. Derileri yüzülen gençler erkekliğe merhaba diyebiliyor.

images.viralnova.com

Bu işlem aslında dünyanın her yerinde uygulanıyor, ama Papua Yeni Gine’de bulunan Sepik Nehri kabileleri, bu işlemi bir törenin parçası olarak kullanıyor ve işlem sırasında kabile üyeleri tarafından oldukça sıradışı eylemler yapılıyor. Kabilenin yaşlı üyeleri, bir ustura ağzı ile gençlerin derisini, bir timsahın derisine benzeyecek şekilde kesiyor ve böylece gençler erkekliğe adım atabiliyor.

19. Spartalı gençler 12 yaşındayken savaşa yollanıyordu.

images.viralnova.com

Spartalı genç erkekler, her yıl kölelere karşı yapılan bu savaşa katılmak zorundaydı. 12 yaşına gelmiş genç erkeklerden oluşturulan ordu, kölelerin üzerine salınıyordu ve bu iki grubun dövüşü halk tarafından izleniyordu.

20. Amerika Birleşik Devletlerin’de, her genç kızın 16. yaşgününde yapılan geleneksel bir doğumgünü kutlaması var.

images.viralnova.com

Bu tören, modern batı toplumlarında gerçekleştiriliyor. Bu törende utandırıcı aktiviteler olabiliyor, fakat şiddet içeren hiçbir şey yok. Törenin amacı, genç kızlığa adım atan çocukların doğumgününü kutlamak, ve aslında eğlenmek.

21. Mentawai Adaları’nda yaşayan yerli halk, üyelerin dişlerini sivriltiyor.

images.viralnova.com

Bu kabilelerin inanışına göre, eğer bir insan kendi fiziksel görünüşünü beğenmiyorsa, bu insanın ölmesi an meselesi. Bu nedenle, fiziksel görünüşünü beğenmeyen kadınların dişleri sivriltiliyor ve daha güzel bir görüntü elde etmeleri sağlanıyor.

22. Amazon’un kuzeybatısında yaşayan Ticuna halkı, kabilede bulunan her genç kızın için, kadınlığa hoşgeldin temalı bir tören uyguluyor.

images.viralnova.com

Kızların bu törene alınması için, fizyolojik uterus kanamalarının başlaması gerekiyor. İlk olarak, genç kızlar küçük bir odaya kapatılıyor ve aylarca orada kalıyorlar. Ardından, kendi kendilerine kabile köyüne dönüyorlar. İnanışa göre, bu odadaki kızlar yeraltına gidiyor, orada ruhlarını temizliyor, ve gerçek bir kadın olarak geri dönüyorlar.

23. Kuzey Amerika kıtasında yaşayan yerli halk, yaşamdaki amaçlarını bulmaları için genç erkekleri doğaya gönderiyor.

images.viralnova.com

Doğaya gönderilen erkekler birkaç gün orada kalıyor ve hayattaki amaçlarını düşünüyor. Kendilerine bir vizyon edindikten sonra geri dönüyorlar.

24. Avustralya’da yaşayan Aborijinler, genç erkeklerin yetişkinliğe hazır olup olmadıklarını test etmek için, gençleri 6 ay boyunca vahşi doğaya bırakıyor.

images.viralnova.com

Tek bir amaç var: Genç erkekler hayatta kalmak zorunda. 6 ayın sonunda kabileye geri dönebilen gençler, gerçek bir erkek olarak kabul ediliyor.

25. Aztek İmparatorluğu’nda, 17 yaşına gelen her erkek askeri eğitime alınıyordu.

images.viralnova.com

Eğitime başlayan gencin bir erkek sayılabilmesi için, düşman savaşçılardan birini yakalayıp, esiri olarak getirmesi gerekiyordu. Esir olarak yakalanan düşman savaşçı kesiliyordu ve genç erkek, bir yetişkin olarak kabul ediliyordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: